Spring Honor Roll - Faculty List

Written By: Teresa McCreery
Email Address: teresa.mccreery@jcjc.edu
Date Submitted: 2014-06-03 14:57:47

JCJC Honor Roll

Faculty List Spring 2014

Eight Mile, AL:Brandon Kimbrell Harvell.

Fruitdale, AL:Jordan Desiree Owens.

Mobile, AL: Louis Kevin Ndongo.

Patterson, CA: Elizabeth Laura-Marie Hensarling.

Lafayette, IN: Kelsey Colleen Simms.

Amite, LA: Rhase Bond Riggins.

Baker, LA: Souleymane Diakite.

Baton Rouge, LA:Devontae Kendrell Thomas.

Humboldt, TN:Chase Fulton Hensley.

Adams Natchez: Kristy Nicole Britt.

Carroll Carrollton: Haley Melaine Morgan.

Clarke Enterprise: Ashton Blair Howell.

Clarke Heidelberg: Emily Kay Harwell.

Clarke  Meridian: James Hunter Riley and Ja'Kalon Cheyene Satcher.

Clarke Quitman: Dillon Bryant Slay, Sydne Elizabethanne Spencer and Heather  DeAnn Williamson.

Clarke Shubuta: Sabina Dansby Edwards and Rondacia Sharnequa Moss.

Clarke Stonewall: Katelyn Tori Dew.

Clarke Vossburg: Brian Gregory Terrell.

Copiah Hermanville: Jimmie Davies Johnson.

Covington Collins: Emily Danielle Bourgoyne, Hunter Neal Campbell, Patrick Joseph Campbell, Marshe'la

Zelonda Jackson, Cillmuriel Odessa La'nell Keys, Shalanda Raymes Keys, Raco Jafar Magee, Jasmine Nicole  McInnis, Alexandra Kelly Phillips, Tashaira  Shonbre Rankin and Drew Edward Young.

Covington Mt. Olive: Pamela Vaughn Carter, Antawn Hakeem Easterling, Marion Patrick Dickson and Akili            Saifullah McInnis-Hammond.

Covington Seminary: Shelby Nicole Butler, Miles Alexander Graham, Christian Dystiny Herring, Trace Joel            Johnson, Richard Nathan Knotts, Billy Don Loper, Roxanne Elizabeth McPhail, Rose Marie Ready,

Ryan Leon Smith, Brandon Walker Sullivan and Meagan Suzette Thrash.

Covington Sumrall: Patrick Daniel Berrell, Whitney DeAnna Clinton, Billy Jo Mauldin, Sabrina Nicole

Peterson and Jamie Loran Stafford.

Covington Taylorsville: Crisiana Unique Edison and Maricus A Walker.

Forrest Ellisville: Steven Pettit Ewing.

Forrest Hattiesburg: Lauren Elizabeth Arnold, Larreca Norvon Brooks, Jeffrey Cole Claburn, Daniel Marcus

Cliburn, Chantelle Lynette Cosey-Williams, Susan Pearl Daniels, Adam Christopher Danner, Devin Nicollette David, Lauren Nicole DePriest, Ramanitra Andrelika Denson, Dylan Anthony Dobbs, Dionne Lindsey Grant, Morgan Leslie Hardy, Cynthia Nicole Holloway, Stephanie Marie Horton, Dustin  Zane Jones, Deshareon Obrequan Lewis, Amaya Monee McNair, Jeffrey Lee Moore, Kayla Alise Moore, Chenora Natasha Newson, Adarrius Terraile Perkins, John Joshua Caleb Prine, Kaitlyn Lynette Son, Morgan Lamar Swilley, Madison Leigh Turner and Kaitlin Mary Weigel.

Forrest Petal: Chase  Ryland Barnes, Adonis Enrique Berdion Ayala, Elizabeth Grace Bingham, Diana Carolina Bolanos, William Austin Boutwell, Robert Andrew Bradford, Thomas Josiah Byrd, Mitchell A Carley, Stacy Lashon Carter, Jacy Marie Csaszar, Michael Jeff Deese, Lauryn Joyce Dyess, Tara Elizabeth Fisher, Melody Victoria Graves, Jonathon Maxwell Gunn, Jordan Thomas Gunn, Laken Nicole Hanna, Brenda Baquie Hegwood, Jerry Don Holifield, Gatlin Quin Hubbard, Tyrone Alexander Jones, Zackary Ryan Klaus, Garrett Ray Lancaster, Haley Jasmine Mabile, Madison Olivia Magee, Tara Rachelle Massengale, Marcus Bradley Massioni, Nathanael Lee McDaniel, Brandon Rayshod McInnis, Cassidy Cecile Minter, Josiah Lee Montague, Chelsea Jane    Montgomery, Jackson Anderson Murdock, Jonathan Allen Nelson, Haley Alexis O'Neal, Taylor Glynn Page, Terrance Justin Payne, Ryan Lynn Rich, Joseph Allen Rider, Cameron Michael Robertson, Adrian Romero, Halley Nicole Shoemake, Anna Taylor Smith, Christopher Andrew Smith, Frank Bradford Smith, Bridget M Sorrentino, Callie Lorraine Stephens, Regina Nelson Stork, Kate Elizabeth Stutts, Krissy Lynn Stutts, Ari Elaine Velasquez, Bo Alex Waites, Russell Tyler Warren, Crystal Lynn Watkins and Kenneth Alan White.

George Lucedale: Alexis Michelle Ackeret, April Nicole Ackeret, Daniel  Mackenzie Goff, John Dustin Pittman, Hillary Lauren Smith, Leah  Suzanne Smith, Leland Taylor Smith and Mitchel Colby Summers.

Greene Leakesville: Lauren Elizabeth Box, Jennifer Lynn Byrd, Tyler David Clark, Clarinda Estelle Crabtree, Brandon Warren Dixon, Taylor Olivia Fountain, Jorian Eugene Glover, Jeremy K  Hovatter, Trevor Anthony McCarty, George Daulton McDonald, Kaylee L. Miller, Molly Diane Pierce and Seth Lowery Walters.

Greene Lucedale: Anthony Devon Benjamin.

Greene McLain: Reginald Shaquille Ball, Arika-Alexis Elizabeth Squarsich and Anterio  D. Patton,

Greene Neely: Jeremy Brennan Dolbear.

Greene Richton: Halley Nicole Brewer, Lindsey Le'Rayn Brewer, Nikita  Charanne Brewer, Carrie Alexandria Byrd, Carrie Alison Cochran, Connor Dewayne Freeman, Debecca Lee Freeman, Amy Brewer Nicholson, Stephen Tyler Overstreet, Harrison Ely Pitts and Meka Ann White.

Greene State Line: Lee Cedric Joshua Hill, Rheygen Chantell Kittrell, Dominique La'Trice McCann, Elizabeth Mennetta Nash, Emily Faith Walley, Randilyn Briana Kittrell and Emily Michelle Stewart.

Grenada Grenada: Ellen Rachel Moss.

Hancock Bay Saint Louis: Courtney Jade Miller, Zachary Gage Lafontaine, Jenna Lanell Bordages and

Brady Jordan Smith.

Hancock Diamondhead: Jacob Michael Crawford and William Richard Justice Hazen.

Hancock Kiln: Rachelle Alyse Hanna.

Hancock Waveland: Kendall Jon Island and Klara Elizabeth Kersanac.

Harrison Biloxi: Tyler Van Gill, Angela Nicole Hyatt and Devin Emilio Stoeger.

Harrison D'Iberville: Alaysia Tinessa Reddix.

Harrison Gulfport: Steven Craig Ingram, Heather Christine Nance, Karla Yadira Santiago, Stephen Jay Stiglets and William Coten Wales.

Harrison Long Beach: Ryan Walker Young.

Harrison Saucier: Danielle Brooke Barton and Kyle Aaron East.

Hinds Jackson: Rianda Rachelle Anderson, G'Dione Bradford, Scott Hamkari Martin, Caitlyn Paulette Spane

and Adrian Kanard Williams.

Hinds Terry: Westin Ross Stringer.

Jackson Gautier:  Tanner Allen Crabtree and Briahna Nyael Dickerson.

Jackson Moss Point: Brandi  Kierra Brown.

Jasper Bay Springs: Diana Lee Barnes, Olivia LeAnn Harrison, Cache N Henry, Jestine Keirra Milsap, Cory Wayne Parker and Hushawn Davon Rambo.

Jasper Heidelberg: Kendra Zanta Abney, Deneshia Shanta Clayton, Carley Michelle Green, Kelly Ann  Henry,              Derek Miller, Ryan Casey Shedd and Jerry White.

Jasper Laurel: Shannon David Baughman, Melanie Paige Gatlin, Kelsey Leann Hamilton, Hannah Rae Holifield and Brittany Danielle Pipkins.

Jasper Louin: Katie Elizabeth Kennedy, Christian Blake McNeil and Bryan Christopher Walters.

Jasper Paulding: Leeza Lanee Ducksworth.

Jasper Rose Hill: Veronica Georgette Cook.

Jasper Stringer: Deven Hester, Alisandra Candasie Lofton, Lance Albert McGee, Jessica LeAnn Miller, Ryan Chanler Smith and Joshua Dale Stamps.

Jefferson Prentiss: Macon Cortez Holliman.

Jefferson Davis Bassfield: Hannah Kate Hathorn, Lisa Marie McMurry, Joshana  Jacquette Thompson, Joel Phillip Wambolt and Trayrell O'Neil  Wright.

Jefferson Davis Carson: Natalie Brooke Daley.

Jefferson Davis New Hebron: Amber Xi'ang Jordan and Jay T Slater.

Jefferson Davis Prentiss: Brady Chaz Boleware, Chandler Harper Brinson, Kayla Ren'a  Coulter, Zachary Michael Daley, Herman Leslie Dungan, Ryan Chance Holloway, Cabrina Anna Offutt and La'Shanda Rochelle Smith.

Jones Ellisville: Edwin Van Alford, Savannah Lee Boswell, Kaylie Danielle Bradshaw, Emilee Lois Carvo, Gabrielle Briana Clark, Michael Jamal Clark, James  Christopher Cooley, Carrie Allison Craven, James Jerod Culpepper, Jasmine Bianca Dale, Tonya Renee Deloach, Kendra Michele Flowers, Kathryn Joyce Garretson, Reagan Ellyce Gavin, Logan Brehnin Gerlach, Jeffrey Adam Gregson, Aaron Maxwell Hall, Reid Macaylae Hill, Margaret Camille Jones, Dylan   Scott Leftwich, Carl Douglas Manning, Chiquina Michelle McDonald, Sharissa           Adair McDonald, Durland  Dwight McGill, Kenneth Wayne O'Neal, Kayla Marie Pitts, Sandra Lee Portillo, Mary Peyton Roney, Dallas Danielle Sanford, Bethany Caroline Smith, Amanda Beech Spruill, Travis Wayne Thrash, Clinton Jackson Tisdale, Jessica Marie Todd, Marlee Aspen  Ulmer, Abygail Katelyn Van Syckel, Carrie Dawn Welborn and Nicole Felder Wicker.

Jones Heidelberg: Kegan Bruce Kelley, Aubrey Suzanne Nickey, Sandra  Marie Wells and James Caleb Powell.

Jones Laurel: Felicia Michelle Allen, Colon Alexander Avera, Germecca  Charteka Bolton, Abbey Elizabeth Boone, Shelby Marie Bradshaw, Illisia Marie Breazeale, Nathan Kyle Brown, Evan Anthony Buckley, Hannah Michelle Byrd, David Reece Callen, Ricky Lee Carter, Jeremy Alexander Clanton, Rushie Antwanette Clayton, William Chancellor Clark, Brianna Nicole Cook, Vesta Robyn Craft, Demi  J Crosby, Emily   Nicole  Davis, Walter Scott Davis, Anna Kate Dennis, Brandon Chase Dickinson, Christopher Elisha Edwards, Andrea Alexandrea Ellis, Matthew Loden Farrar, River Clark Fowler, Maxwell Hunter Gavin, Callen Mackenzie Gibson, Christopher Lance Gray, Amanda Gayle Green, Daniel Edward Haas, Bryan Lakelin Hancock, Rachel Michelle Hodge, Blake Alan Holifield, Lauren Bailey  Holifield, Bridget Michelle Hosey, Shane Michael Housley, Tymeka Lashay Hunter, Audrianna Tomarra Ingram, Steven Jarred Ingram, Jennifer Dyan Jarrell, Hollie Kristin Jefcoat, Laken Nicole Jennings, Shukiera La'Shiandrey Johnson, Jonathan Alan Jones, Rhonda LeAnne Jones, Christopher Jacob Knight, Karen Alexandria Landrum, Melody Joy Laypath, Jacob Scott Livingston, Kayla DeAnn Locke, Andrew Shelton Luker, William Carl Lyon, Olivia Marie Maddox, Chloe Breanne Marnin, Katlyn Marie Martin, Lauren  Alise Mathews, Brannyn Latrell McCraw, LeKendrick D'carlo Yontez, McKeller, TyQuanderius TyShawn McKenzie, Hannah Marie Michlink, Raven Danielle Naylor, Donna Dianne Nicholson, Matthew Carey Noland, Tamara Erin O'Leary, Mary Dianna Overstreet, Avery Gaines Owens, Rahkeam Charles Parker, Elizabeth Kay Pevey, Daphney Danyelle Pickering, Abigail Danielle Pitts, Christine B Pledger, Kristen Francis Pope, Michael Tomario Pruitt, Haley Brenice Richardson, Kimberly Vonerica Sanders, Taylor Lynn Sanders, Robyn Alexandra Simmons, Jamie Renae Slade, Amanda Lynn Smith, Forrest Alton Smith, Morgan Elizabeth Smith, Jordan Skylar Steele, Erica Christine Stroo, Kristin Nicole Sullins, Janna Dell Taylor, Joshua Blake Taylor, Savanna Ashley Taylor, Jaida Keizandria Thompson, Garrett Cleveland Thornton, Tyler Ray Thornton, Phebe Alexis Tisdale, Chikaylla Dejone Hearn Walker, Haley Nicole Walters, Ryan Lane Walters, Casey Daniel Webb, Dalton Cade Webb, Kami Purvis Welch, Jared Keith West, Brennan Chase Whatley, Timothy Rashad  Wheeler, Christina Maria Yvonne Whigham, Ryce Nicole  Williams, Sara Elizabeth Williams and Stephan Robert Williams.

Jones Moselle: Jessica Lynn Collins, Dakota Dewayne Davis, Brandi Lee  Dayner, Sandra Denise Delk, Paige Marguerite Key, Christina Nicole McDuffie, Ashley Taylor Pickering, Jessica Meagan Taylor and Vickie Lee Walters.

Jones Ovett: Taylor Allen Byrd, Michala Geordan  Dye, Elizabeth Ann Lee, James Coleman McLain, Adellia Lynn Metz, Britney Janelle Pero, Dustin Lane Scarborough, Donna Lamanda Temple and Madalyn Raine Walters.

Jones Petal: Felica Renee Pigford

Jones Richton: James Austin Parker

Jones Sandersville: Charmayne Laroze Walker

Jones Seminary: Brianna Kaitlyn Broadus, Angelia Maria Cabibi, Nathan Allen Craft and Katherine Taylor Gerlach.

Jones Soso: Sarah Jessica Allen, Mason Ford Graves, Colton George Green, Robert Bradford Hendry, Amber

Nicole  Husband, Timothy Hayden Logan, Dalton Anthony McLauchlin, Aleena Morgan Powell, Magon Deneece Smith, Michael Peyton Strength and Santiago Emmanuel Yanez.

Lamar Columbia: Katelyne  Alena Ball and Samantha Louise Poff.

Lamar Hattiesburg: Angela  Kay Arrington, Marcus Dion Betts, Brenda Lee Borresen, Silvino N Bravo, Hernandez, Jessica Michelle Brinson, Anna Denise Bryant, Whitney Nicole Bullock, Jason Paul Burger, Jennifer Louise Cade, Annie Kaitlyn Caulfield, Joel Andrew Coursey, Sasha Chanell Coyle, Leiloni Lynn Davenport, Lashunda D Gardner, Felisha Darlene Jarrell, Allen Foster Lynch, Carly Elizabeth Mingee, Yolanda R Moore, Leslie M Morris, Jennifer Mims Niemeyer, Laurel Elizabeth Pass, Adam Zachary Rawls, Nicholas Ian Royer, Julia Michelle Shropshire, Amanda Elizabeth Strange, Kristi Lane Thornton, Sarah Layne Turner, Paulette Marie Whitehead, Patrice Shene't Williams and Dustin Chandler Miley.

Lamar  Purvis: Andrew Christian Adams, Ashlyn Elizabeth Bourn, Brenda Sue Brooks, Halae Cameron Brown, Ty Jacob Creel, Franklin E Davis, Anna Lauren Herrin, Tonya Renee Jenkins, Orin Seth   Lott, Kasey Franklin McDaniel, Sarina Murry, Preston Earl Pitfield and  Paige Nicole Powell.

Lamar Sumrall: Ashley Nicole Crosby, Jessica Shelby Foster, Jayce Elizabeth Henry, Elizabeth Ann Lanham,             Meagan Brooke Miley, William Thomas Nobles, Robert Sawyer Smith, Alexander Dion Struble,

Maggie Elizabeth Underwood and Nicholas David Underwood.

Lauderdale Chunky: Joshua Glenn Brown.

Lawrence Monticello: Ashley Marie Borland and Rebekah Ann Smith.

Leake  Walnut Grove: Tommy Lee Frazier.

Lincoln Bogue Chitto: Tevin Dariel  Tobias.

Lincoln Brookhaven: Kerri Brooke  McGehee.

Madison Canton: Macey Leigh Endris and Joseph Coleman Barlow.

Madison Madison: Keith Tilson Blakeney.

Marion Columbia: Zana Rychell Bridges, Quinton Lee Gibson, Angela Mae Land, Lissa Denise Little and               Courtney Renee White.

Neshoba Philadelphia: LaCourtney  Mariah Love.

Newton Hickory: William Troy Brand.

Newton Newton: Markeyla Saniece Bender, Jerdarius VAnta Irby and Alphonzo  William Russell.

Pearl River Picayune: Lauren Elisabeth Lander.

Perry Beaumont: Candice Abigail Cochran, Skylar Lynn Cooley, Keandreia Breance Hartfield, Dalton  Jacob Hayes,             James Cameron Lott and John Brannon Lott.

Perry New Augusta: Tabien Jamar Jackson and Damarcus Latraun Moore.

Perry Petal: Kaitlyn Freeman Cooley and Carla Sue Hamilton.

Perry Richton: Andre Craig  Boykin, Lauren Taylor Carpenter, Leah Michelle Carpenter, Katey  Amelia Dolbear, Ryan    Ellis Finley, Reavan Bailey Freeman, Royce  Levi Goodin, Jessika Michelle Kitchens, Rachel            Elizabeth Myrick, Destiny Nicole Richie, Shana L Roberts and Stephanie Cheri Valentine.

Pike McComb: Alex  Kenneth Faulk and Jaylon Jermaine Heidelberg.

Pike Summit: Molly Elizabeth Adams.

Pontotoc Ecru: Brittany Kay Seale.

Rankin Brandon: Morgan Elise Brown and Alayna Carroll Ford.

Rankin Florence: Mary Katherine Carpenter, Seth Davis Nash and Lindy Lee Tabor.

Rankin Pearl: Randa Katherine Amason and Joshua Taylor Wilson.

Scott Forest: Alexis Morgan Thornton, Stephen Tyler Woods.

Scott Morton: Audrianna Marie Huff.

Simpson Magee: Nathan O Ashley, Michael Allen Harrison, Ryan Austin  May, Stephen Reed Schaub and             Jonathon Kevin Tebo.

Simpson Mendenhall: Joshua Kent  Broadhead, Kaci Danielle Powell and Allie Annette Wallace.

Simpson Pinola: Damascus Luvell Sterling.

Smith Bay Springs: Kimbra  J Jones and  Madison Taylor Matthews.

Smith Mize: Alfonso  Antonio Garcia, Donnette Rachel Lowery and Allison Alise Purser.

Smith Morton: Kerri  Danielle Hamilton, Brandon Thomas Hammons and Hannah Morgan Hammons.

Smith Mt. Olive: Jeffrey Daniel Adams, Joshua Layne Rusche and Dontaye Shanell Tatum.

Smith Raleigh: Dana Carol Arender, Priscilla Bender, John Wayne Matthews and Camillia Kate McKissack.

SmithTaylorsville: Connor Dewayne Atwood, Marley Danielle Benoit, Jeana Darlene Graves, William   Kolton James, Chanah Danielle Jones, Addie Morgan Keyes, Cassidy Noelle LeBlanc, Laken Shea McBride, Micah Ray McDaniel, Joseph Brenton Moss, Shannon Monique Nicholson, Brandy Marsha Thompson, Joshua Charles Vowell, Zachary Russell Walker, Landon Hall Wilson and  Carlee Savannah Windham.

Stone Lumberton: Jerramy Reed Jones.

Walthall Tylertown: Tevin Ja Mill Dexter.

Wayne Buckatunna: Sabrina Asilee Massey and Jared Levean Walley.

Wayne Clara: Allie Alyse Sehon.

Wayne Richton: Bobby Colton Brewer and Victoria Elaine Cason.

Wayne Shubuta: Justin Daniel Dail, James Edward Miller and Akeiba Kashona Spencer.
Wayne State Line: Kelsey Lane Guy.

Wayne Waynesboro: Torri Lynn Andrews, Maegan Danielle Beech, Madison Carol Brewer, Matthew Jerrel Brown, Amber Celeste Caldwell, Meleithia Lakyn Crane, Skylar Michelle Dailey, DeMarkius Keontaequantez Everett, Kayla Marianna Giles, Amber Richelle Green, Morgan Paige Grice, Shakeithia J Harris, Walter Andrew Haynes, Colton James Henderson, Kent Doby Herring, Chavaurius Quentell Howard, Lakeivier Jkobe Howard, Katelyn Danielle Jones, Barett Andrews Mashburn, Madison Breanna McCarty, Ashley Nicole Mills, Dusty Colt Mozingo, Shelbe Lee Pitts, Colton Glenn Sharkey, Svante Ke'Ellis Slater, Dylan   Stone Smith and Zachary Keegan Williams.

Wilkinson Woodville : Jennifer Dawn Chaffin, Tailor Jordon-rome Cutrer and Tiera Lynn Trask.

Yazoo Benton: Leondria Shantrell Williams.

Yazoo Yazoo City: David Russell Coody.